Rodymai

„Laikas, likęs po laiko“: kuratorės Rachael Rakes pranešimas ir peržiūra

Rachael Rakes ir Amelia Groom sudarė šią kuruotą peržiūrą remdamosi laiko bei trukmės politikos tyrimais, tekstais ir glaudžiu kūrybiniu bendradarbiavimu. Seansui sudaryta judančių vaizdų kūrinių programa, aprėpianti pastarųjų penkiasdešimties metų laikotarpį, atsispiria nuo Roberto Verbos fimo „Šimtamečių godos“ (1969), kuris laužė sovietinės estetikos, vaizdavusios jėgą, jaunystę ir socialinę sanglaudą, taisykles. Filmo šimtamečiai veikėjai per savito, dažnai ir juodo humoro prizmę liudija ikirevoliucinį gyvenimą ir visa, kas vyko jam pasibaigus.

Apie projektą plačiau →

meno avilys RR fb event cover LT
meno avilys Q, Event fb cover LT

Queer istorijos perspektyvos Lietuvoje: pristatymai ir pokalbis + Filmo „Neirud“ peržiūra

„išgir̃stì“ queer archyvas kviečia pasikalbėti apie queer istorijos tyrinėjimus, jos atsiėmimą ir išsaugojimą Lietuvoje. Ką mes jau žinome apie Lietuvos queer istoriją? Kas jau nuveikta ją tyrinėjant? Ko trūksta? Ką dar tik norėtųsi sužinoti? Kokia galėtų būti šių tyrimų ateitis? Po pokalbio lankytojų lauks Vilniaus queer festivalio „Kreivės“ inicijuojama filmo „Neirud“ (rež. Fernanda Faya, 2023 | Brazilija | 72 min. | portugalų k., angliški ir lietuviški subtitrai) peržiūra.

Apie projektą plačiau →

Paveldo institutas. Mokslofikciniai peizažai

Renginio metu bus nagrinėjamos mokslinės fikcijos apraiškos vietiniame kontekste, remiantis 7–9 deš. dokumentiniais filmais ir periodika apie sovietinę pramonę. „Paveldo institutas“ kvies analizuoti disonansą tarp mokslo ir propagandos bei sovietinės utopijos peizažą.

Apie projektą plačiau →

meno avilys Mokslofikciniai FB covers LT
Farahnaz – FB event cover LT

Farahnaz Sharifi. Archyvavimo galia

Tai Irano režisierės Farahnaz Sharifi kūrybos pristatymas. Susitikimo metu Sharifi aptars archyvavimo ir archyvinės medžiagos reikšmę dokumentiniuose filmuose ir asmeniniuose pasakojimuose.

Renginio metu bus rodomi Sharifi režisuoti filmai ir jų ištraukos, perteikiančios transformuojančią archyvavimo galią ir reikšmę siekiant išsaugoti praeitį ateities kartoms.

Apie projektą plačiau →

Mėlynos nebūties ekranai

„Mėlynos nebūties ekranai“ – tai Martynos Ratnik kuruota programa, susidedanti iš penkių trumpo metro eksperimentinės dokumentikos filmų, panardinančių žiūrovus į kitokią, už skaitmeninės užsklandos slypinčią mėlynąją nebūtį. 

Apie projektą plačiau →

Blue – fb event cover 2
2_FB_Event_2400x1256_PNG

Gilios upės tyliai plaukia

Tęstinis vasaros kino peržiūrų ir renginių ciklas, vykstantis po Liubarto tiltu. Projekto programa formuojama bendradarbiaujant su Vilniuje ir Kaune veikiančiomis kultūros organizacijomis, kurioms svarbus bendruomeniškumas, nekomercinės kultūros ir meno puoselėjimas.

Apie projektą plačiau →

Collective Dreaming

Programą jungia svarstymai apie žodį dreaming (liet. sapnuoti ir svajoti) kaip vaizduotės galią kuriant naujus rytojus bei pasąmoningą realybės išgyvenimą sapnuojant. Programos metu svarstoma apie namus, meilę kitam (tiek žmogui tiek daugiau-nei-žmogui), bendruomenę, rūpestį ir bendras svajones netolimai ateičiai.

Apie programą plačiau →

Bendras_IG_1
fdb780f7-d135-9381-c8ab-bd2173a97013

Queer City Cinema

„Meno avilys“ buvo įtrauktas į Baltijos jūros regione keliaujančių „Queer City Cinema“ kino rodymų žemėlapį. 1995 m. Kanadoje įkurtas kino ir videomeno festivalis „Meno avilio“ sienematekoje (Goštaugo g. 2, Vilnius) pristatys savo programą, kuri apima trumpametražius, eksperimentinius, animacinius, eseistinius filmus ir videomeno kūrinius.

Apie programą plačiau →

Vaikai eteryje

„Meno avilio“ kuratorės Gerdos Paliušytės sudaryta tarptautinė videomenininkių kūrinių programa „Vaikai eteryje“ pradeda 2024 m. Sinematekos renginių ciklą. Programoje atsisakoma sieti vaiką su infantilumu, o vaikystės-motinystės-tėvystės temos joje vaizduojamos be išankstinių nuostatų.

Apie programą plačiau →

Vaikai eteryje (Facebook Cover) (1)
miestas-www-LT

Šitas miestas besvoris

Ši programa užbaigia 2023 m. vystytą organizacijos teminę travelogų ir kelionių filmų liniją. Buvimas mieste ir kartu su juo – miestą suvokiant kaip vaizduotės, ieškojimų, „coming of age“ erdvę, kuri formuoja tave, o tu – ją, yra gija, jungianti visas tris programos dalis.

Apie programą plačiau →

Restauruoto dokumentinio kino programa „Pirmosios“

Programoje „Pirmosios“ pristatome tris naujai restauruotus dokumentinius filmus, kurtus moterų režisierių: Antaninos Pavlovos, Dianos Matuzevičienės kartu su Kornelijumi Matuzevičiumi ir Janinos Lapinskaitės. Dr. Linos Kaminskaitės kuruota programa norima atkreipti dėmesį į pirmųjų Lietuvos kino kūrėjų moterų mažai kam žinomus filmus.

Apie programą plačiau →

Bendras 2
pam-virada-exhibition-LT-1920×1080-JM-041023

Paroda „Šviesos burtas“

Menininkės Pam Virada (Tailandas) paroda „Šviesos burtas“: spalio 13–26 d. „Meno avilio“ sinematekos ekspozicinėje erdvėje. Organizuojama drauge su „Rupert“. Kuratorės: Gerda Paliušytė ir Ona Kotryna Dikavičiūtė.

Apie parodą plačiau →

Travelogai: mąstyti kraštovaizdį

Šešių filmų programoje atsigręžiama į iki šiol Lietuvoje menkai pristatytą ir aptartą travelogų ir kelionių filmų temą. Ši programa apžvelgia skirtingas travelogų transformacijas – nuo ankstyvojo mėgėjiško žvilgsnio iki klasikiniais tapusių esė filmų.

Apie programą plačiau →

Travelogai
Projekcijos_Rankos_1834x960_001

Projekcijos

Filmų peržiūrų ir pokalbių ciklas, skirtas emocinei savijautai ir karantino metu patiriamiems iššūkiams reflektuoti. Bendradarbiaujant su psichologinės sveikatos specialistais kviečiame per atvirą pokalbį ieškoti kino, psichologijos ir mūsų kasdienybės sąlyčio taškų.

Apie projektą plačiau →

Videogramos’22

Menininkių(-ų) filmų ir judančių vaizdų festivalis, šiemet vyksiantis lapkričio 24–gruodžio 11 dienomis „Meno avilio“ sinematekoje.

2022 m. programa →

event
Nemiga_lt

Paroda „Nemiga“

Lapkričio 24 d. 19 val. grupinė paroda „Nemiga“ atidarys menininkių(-ų) filmų ir judančių vaizdų festivalį VIDEOGRAMOS’22. Ekspozicija įrengta „Meno avilio“ sinematekos peržiūrų kambariuose adresu A. Goštauto ir A. Vienuolio gatvių kampas ir veiks iki gruodžio 11 d.

Apie parodą plačiau →

Paroda „Ne tik akys: geismas“

Dviejų Lietuvos aukštųjų meno mokyklų – Vilniaus dailės akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos – studenčių(-tų) judančių vaizdų paroda „Ne tik akys: geismas“ netradicinėje parodų erdvėje. Kuratorė – Gerda Paliušytė. 2022 m. liepa.

Apie parodą plačiau →

Parodos vizualas
MA-Event

Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos moterų kūrėjų filmai

Nuo gegužės 26 d. iki liepos 1 d. kviečia į šiuolaikinių Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos moterų kūrėjų filmų seansus, kuriuos lydės kūrėjų, kuratorių, mokslininkių pristatymai ir pranešimai. Peržiūros vyks kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius) ir erdvėje po Liubarto tiltu.

Apie projektą plačiau →

Įsibrauti į TV programų miegą

Tai gegužės 25 d. 18 val. Fotografijos muziejuje Šiauliuose vyksianti peržiūra-diskusija apie 10 dešimtmetyje menininkių(-ų) kurtą televiziją. Dalyvauja: Gediminas ir Nomeda Urbonai, Paulius Arlauskas, Virginijus Kinčinaitis, Virginija Januškevičiūtė. Ši peržiūra-diskusija yra „Meno avilio“ vystomo virtualaus projekto Sinemateka.lt dalis.

Apie renginį plačiau →

Įsibrauti į TV ekranų miegą
Vizualas

Kelios linijos

„Meno avilio“ kuratorės Gerdos Paliušytės parengta filmų peržiūrų programa KELIOS LINIJOS – tai du dokumentinių filmų seansai, kuriuose bus pristatyti Ukrainos kūrėjų Oleksiy Radynski ir Oksanos Karpovych filmai bei lietuvių menininkės Lauros Stasiulytės kūriniai. Juos papildys politologės Dovilės Jakniūnaitės pranešimas.

Apie peržiūras plačiau →

Nepriklausomas JAV moterų režisierių kinas

Ketvirtadieniais, nuo vasario 10 d. iki kovo 17 d., bus rodomi ciklo „Maištas, meilė ir draugystė: nepriklausomas JAV moterų režisierių kinas“ filmai. Juos lydės kino kūrėjų, kuratorių, kritikių(-ų) pristatymai ir pranešimai. Nemokamos peržiūros vyks kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius).

Apie projektą plačiau →

Ciklo vizualas
NR-FB-event-cover

Siauros juostos, plačios akys

Filmų programų ir pranešimų ciklas, skirtas apžvelgti penkių posovietinių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Rusijos – kino mėgėjų palikimą, aptarti jų istoriją, svarbą ir aktualizavimą šių dienų kontekste.

Apie projektą plačiau →

Lėtosios peržiūros – viršelis be datų

Lėtosios peržiūros

Nuo 2016 metų vystomas projektas, kurio tikslai – sulėtinti greitą kino vartojimą, telkti bendramintes (-čius) ir prisidėti prie kino kultūros puoselėjimo. Lietuvoje ir užsienyje veikiančios kino istorikės, tyrėjos ir kritikės kviečiamos atverti platesnį filmus supantį kontekstą pristatymuose, diskusijose ir skaitymo klubuose. „Lėtosios peržiūros“ organizuojamos teminiais ciklais, pristatančiais kino istorijai svarbius judėjimus ar kūrėjas.

Apie projektą plačiau →

Kino stovykla

2010-aisiais pradėtas organizuoti ir įvairiuose Lietuvos dvaruose vykęs kelių dienų tarptautinis vasaros renginys, kvietęs neformaliam dialogui vis kita judančių vaizdų meno tema. Kino kūrėjai čia pristatė savo filmus ir dalyvavo diskusijose, kino tyrinėtojai skaitė specialiai stovyklos programai paruoštus pranešimus, stovyklautojai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymo grupėse ir radijo klausyklos sesijose.

Apie projektą plačiau →

2019 dizainas-viršeliui

Švytintys šešėliai

Pirmoji tailandiečių kino režisieriaus ir menininko Apichatpongo Weerasethakulo solo paroda Baltijos šalyse. Kartu su paroda Šiuolaikiniame meno centre, „Skalvijos“ kino centre organizuota kino filmų retrospektyva, kurios metu parodyti visi aštuoni pilnametražiai režisieriaus sukurti filmai ir keturios trumpametražių filmų programos.

Apie projektą plačiau →

aw_639x380_1
Kadras iš AJAHUASKA – KOSMINĖ KELIONĖ 2

Ajahuaska – kosminė kelionė

Virtualiosios realybės (VR) patirtis „Ajahuaska – kosminė kelionė“ nuo lapkričio 26 dienos sugrįžta į kino ir medijų erdvę „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius). Šis VR filmas supažindina su Amazonės miškų šamanų ritualams tebenaudojamu haliucinogeniniu gėrimu ajahuaska ir jo sukeliamu psichodeliniu potyriu.

Apie VR filmą plačiau →