Paveldo institutas. Mokslofikciniai peizažai

Dizaineris Mindaugas Gavrilovas (Studio Cryo)

Laikotarpis po Antrojo pasaulinio karo pasižymėjo mokslinės fikcijos žanro išpopuliarėjimu. Didele dalimi taip nutiko dėl patirtų tragedijų ir atsiskleidė kaip kolektyvinio nerimo išraiška. Tuo tarpu, sovietų okupuotoje Lietuvoje, mokslinės fantastikos žanras beveik neegzistavo. Prie to reikšmingai prisidėjo tokios ideologinės doktrinos kaip socrealizmas ar lysenkizmas, dešimtmečius slopinusios mokslo kultūrą visoje Sovietų sąjungoje. Nepaisant cenzūros, nuo 7 dešimtmečio atskiri mokslinės fikcijos elementai pradėjo skverbtis į visas medijas: literatūrą, periodiką, kiną, architektūrą.

Lapkričio 7 d., 19:30, kviečiame atvykti į „Meno avilio“ sinemateką, kurioje vyks menininkų kolektyvo „Paveldo institutas“ pranešimas. Renginio metu „Paveldo institutas“ nagrinės mokslinės fikcijos apraiškas vietiniame kontekste, remdamiesi 7–9 deš. dokumentiniais filmais ir periodika apie sovietinę pramonę. Į gamyklas, didžiulius įrenginius ir pramoninį kraštovaizdį nukreiptas kinematografinis žvilgsnis kūrė vizualinį spektaklį bei bandė sužavėti žiūrovus technologinio progreso pažadu. Ir nors šis pažadas niekada nebuvo išpildytas, juo siekta nukreipti dėmesį nuo politinės stagnacijos, socialinių problemų ir ekonominio nepritekliaus. Pranešime bus analizuojamas disonansas tarp mokslo ir propagandos ir dėl to atsiradęs iš dalies fiktyvus sovietinės utopijos peizažas. 

Renginyje bus remiamasi:

Filmais: „Nenusimink, Virginijau“, rež. Viktoras Starošas, 1962; „Temperatūra ne pagal Celsijų“, rež. Algimantas Grikevičius, 1973; „Mums nebaisūs jokie priešai“, rež. Edmundas Zubavičius, 1978 ir kt.

Periodika: „Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje“; „Bibliotekų darbas“; „Mokslas ir gyvenimas“; „Mokslas ir technika“; „Statyba ir architektūra“; „Žmogus ir gamta“.

𝗥𝗘𝗚𝗜𝗦𝗧𝗥𝗔𝗖𝗜𝗝𝗔: https://forms.gle/T4HQ8hyxSFNbLWdw7 

°°°

„Paveldo institutas“ yra Kaune įsikūręs nepriklausomas tyrėjų ir menininkų kolektyvas, daugiausia dirbantis paveldo ir atminties temomis. Istorijų archyvavimą ir kuravimą kolektyvas renkasi kaip meninę strategiją, atveriančią galimybę iš naujo re-aktyvuoti žinias, dekonstruoti istorinį naratyvą ir pateikti jį kaip daugiasluoksnį dalelių spektrą.

Pranešimą rengia: Lukas Mykolaitis, Severina Venckutė, Mikas Zabulionis.

°°°

Pranešimas yra nemokamas ir vyks lietuvių kalba. Šis renginys yra „Meno avilio“ sinematekos renginių ciklo, kuruojamo Onos Kotrynos Dikavičiūtės ir Gerdos Paliušytės, dalis. 

°°°

Organizuoja: „Meno avilys“, „Paveldo institutas“

Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kino centras