Tarptautinė videomeno programa „Vaikai eteryje“

Vizuale naudojamas kadras iš Aurelijos Maknytės filmo „Kamera veidrodis“

Kovo 13 d. 19.30 val. kviečiame į Lietuvos ir užsienio videomenininkių seansą „Vaikai eteryje“. Šia „Meno avilio“ kuratorės Gerdos Paliušytės sudaryta programa pradėsime 2024 m. Sinematekos renginių ciklą. Renginys nemokamas.

Programoje „Vaikai eteryje“ atsisakoma sieti vaiką su infantilumu, o vaikystės-motinystės-tėvystės temos joje vaizduojamos be išankstinių nuostatų. Čia vaiko figūra visuomenės ar šeimos struktūras ir iš jų kylančius lūkesčius paverčia labiau matomais.

Seanse bus galima išvysti Lietuvių menininkių Irmos Stanaitytės-Bazienės, Aurelijos Maknytės, amerikiečių ir britų kino kūrėjos bei menininkės Margaret Salmon ir prancūzų menininkės Laure Prouvost videokūrinius.

Tyrinėjant vaiko vaizduotę ir raidą, kūriniuose tuo pačiu atsispindi suaugusiųjų ir vaikų pasaulių skirtumai bei tarpusavio priklausomybė. Videoinstaliacijoje „Grojantis arfa“ I. Stanaitytė-Bazienė su humoru ir melancholija fiksuoja, kaip vaiko tikrovę sąlygoja išorė, pavyzdžiui, mechaniškos edukacinės sistemos. A. Maknytės kartu su sūnumi filmuotame kūrinyje „Kamera veidrodis“ testuojamos autentiškumo ribos, filmavimo kamera čia tampa stilizuojančia ir įpareigojančia bendravimo priemone.

Programoje taip pat skleidžiasi lyčių vaidmenys ir jų performatyvumas. M. Salmon kūrinyje „Berniukas (žiema)“ menininkė tyrinėja vyriškumą ir 35 mm juosta švelniai dokumentuoja skirtingus fizinius ir psichologinius vyrų vystymosi etapus – nuo kūdikio iki paauglio. Tuo tarpu L. Prouvost klausia, ką apskritai reiškia bandymas perteikti vaiko vaizduotę nuolat besikeičiančiame šiandienos pasaulyje.

Renginį pradės rašytojos, kuratorės Monikos Kalinauskaitės pranešimas, skirtas vaikų vaidmenims – tiems lūkesčiams ir darbams, kuriuos suaugusiųjų dominuojamame pasaulyje realizuoja ši specifinė visuomenės grupė. Pranešime vaiko būtis apkeliaujama pasitelkiant meno kūrinių analizę, poeziją ir asmenines refleksijas.

 Lietuvių ir užsienio menininkių videokūrinių programa, 64 min. 

„Conceptio“, Irma Stanaitytė-Bazienė, 1999, 1 min. 48 sek.
„Berniukas (žiema)“, Margaret Salmon, 2022, 32 min. 39 sek.
„Kamera veidrodis“, Aurelija Maknytė, 2006, 11 min. 54 sek.
„Grojantis arfa“, Irma Stanaitytė-Bazienė, 2000, 3 min. 35 sek.
„Šešėlis veikia“, Laure Prouvost, 2023, 12 min. 51 sek.

Filmai bus rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais.


Šiuo renginiu siekiama reaktualizuoti „Meno avilio“ skaitmeninto lietuviško dokumentinio ir videomeno paveldo svetainės Sinemateka.lt turinį. Renginys žymi 2024 m. „Meno avilio“ sinematekos renginių programos pradžią. Šia programa siekiama stiprinti Lietuvos dokumentinio kino ir menininkų filmų sklaidą, suteikiant kritinę prieigą prie Lietuvos audivizualiniam paveldui būdingų reiškinių.

Finansuoja: Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė.