Panevėžio projekcijos

Tinkamas filmas turi nepaprastą galią – atstatyti psichologinę pusiausvyrą, pagerinti nuotaiką, sugrąžinti optimizmą, rasti išeitį iš aklavietės, atrasti savo kelią. Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, bendradarbiaudamas su medijų edukacijos ir tyrimų centru „Meno avilys“, inicijavo virtualią erdvę „Panevėžio projekcijos“, kurioje kviečiama sustoti ir atkreipti dėmesį į savo jausmus, permąstyti, kaip kiekvieną mūsų paveikė pandemijos situacija – ar tai būtų fizinio judėjimo suvaržymas, ar artimojo netektis. Bene pirmą kartą Lietuvos gyventojai gali nemokamai dalyvauti savotiškoje kino patirtyje: žiūrėti specialiai projektui atrinktus filmus ir dalyvauti pokalbiuose apie emocinę savijautą, kuriuos moderuoja profesionalus psichologas. Projektas susilaukė tiek visuomenės, tiek specialistų dėmesio.

Legalioje kino platformoje www.kinofondas.lt iki šių metų sausio 25 dienos galima rasti „Panevėžio projekcijų“ kolekcijos filmus ir užsiregistruoti dalyvauti pokalbiuose. „Meno avilio“ kuratorės Onos Kotrynos Dikavičiūtės atrinktų istorijų herojai gyvenimo grožį atranda smulkmenose, o laimę – rutinoje. Nesvarbu, ilgiesi artimųjų, vairuoji autobusą, esi uždarytas namuose ar sergi nepagydoma liga, vaizduotė ir svajonės padeda pakilti virš pilkos kasdienybės.

Pasak Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Monikos Gritėnaitės, nuolat ieškoma būdų, kaip patraukliau pateikti žinias apie sveiką gyvenseną ir psichologinę gerovę: „Ši iniciatyva prasidėjo nuo to, kad norėjome kreiptis į miesto gyventojus per kiną, po kurio seansų gyvai vyktų diskusija su psichologu ir jis galėtų atsakytų į rūpimus klausimus. Prasidėjus antrai pandemijos bangai, buvome priversti perkelti viską į „nuotolį“ ir čia mums padėjo „Meno avilys“. Nemokamas legalus kinas tapo dovana miesto gyventojams, o diskusija – puikus būdas susiburti ir pabendrauti. Kadangi susidomėjimas nemažas, tikimės vystyti šį konceptą ateinančiais metais ir susitikti gyvai, kai tik aplinkybės tai leis.“

Kino terapiją sukūrė ir išpopuliarino psichologijos profesorius Gary’s Solomon’as – 1995-aisiais jis išleido knygą „Kino filmo receptas: pažiūrėk šį filmą ir paskambink man kitą rytą“ („The Motion Picture Prescription: Watch This Movie and Call Me in the Morning“) ir jau netrukus gavo pravardę „Kino daktaras“. Šią psichoterapijos kryptį atgaivino prieš kelis metus pasirodęs dokumentinis filmas „Calypsonians“, kurio režisierius Anghelo’as Taylor’as parašė visą Kino terapijos manifestą. Šiai formai būdingi keli psichologinės apsaugos mechanizmai: projekcija – kai kažko nesuvokiame savyje, galime sąmoningai ar nesąmoningai priskirti tai filmo veikėjams; identifikacija – nesąmoningas savęs sutapatinimas su filmo herojais. Taip vadinamas „Kaukės mechanizmas“ suteikia galimybę palyginti savo gyvenimą su filmo realijomis bei būti pašaliniu stebėtoju. Tai patenkina bazinį žmogaus saugumo poreikį, leidžiantį žmogui giliau pažvelgti į save ir atskleisti paslėptus elgesio motyvus bei nuostatas.

„Panevėžio projekcijų“ susitikimai vyksta „Zoom” platformoje internete, juos moderuoja tinklalaidės ,,Dialogas” kūrėjas, psichologas Vitalijus Gafurovas. Artumas su kitais žmonėmis, izoliacijos pasekmės, ilgesio įprasminimas ir prisijaukinimas, rutinos prakalbinimas – tokios temos aptariamos susitikimuose. Specialistas pateikia savo įžvalgas apie filmus, kokias gyvenimo sritis ar aktualias problemas filmai paliečia, analizuoja kaip filmo herojų veiksmai rezonuoja su dabartine žmonių savijauta. Paskutiniame susitikime, kurio svečias buvo apžvalgininkas ir filosofas Paulius Gritėnas, buvo paliestos ir egzistencinės temos, trumpai aptarta filosofijos istorija, pasiūlyti papildomi filmai ir knygos norintiems pasidomėti plačiau.

Pokalbių temos:

Gruodžio 28 d. 19:00 Linksmų Kalėdų, pone MO!: Artumo kūrimas ir vengimas Vienokiais ar kitokiais būdais visi kuriame artumą su kitais žmonėmis. Paradoksalu, bet kartais siekdami artumo, imame įžvelgti pavojus ir – atvirkščiai – atsiribojame, vengiame. Gyvenimo baigtinumas yra neišvengiama duotybė, kuri padrąsina padaryti tai, ko kitu atveju nesiryžtume. Filme ,,Laimingų Kalėdų, pone Mo!” jautriai apžvelgiamos šios temos.

Sausio 4 d. 19:00 Vilkų gauja: Ar galime izoliuotis nuo visų pavojų? Pokalbio svečias – apžvalgininkas, filosofas Paulius Gritėnas. Šiandien žodis ,,izoliacija“ mums artimas kaip niekada. Tai būdas atsiriboti nuo išorės pavojų ir saugoti vieniems kitus. Tačiau įdomu aptarti, ką izoliacija reiškia platesniame nei pandemijos kontekste. Tai yra, kelti klausimą, ar įmanoma izoliuotis nuo pasaulio ir visų jo keliamų pavojų? Ar gali būti, kad besislėpdami susiduriame su dar didesne žala sau? O galbūt kaip tik sukuriame aplinkybes unikalios asmenybės raidai?

Sausio 11 d. 19:00 Paukščių metamorfozė: Ką mums suteikia ilgesys? Pokalbio svečias – psichologas, tinklalaidės ,,Dialogas“ bendraautorius Gediminas Tumėnas. Ryšys tarp vaikų ir tėvų yra ypatingas, todėl jam sutrikus ar nutrūkus, galime jausti ilgesį ir vienišumą. Šis jausmas neapleidžia – nereikia būti vieniems, kad jaustumėmės vieniši. Susitikimo metu svarstysime, kiek prasminga ilgėtis ir ką tai pasako apie mūsų dabartį? Galbūt atsigręžimas į savo ir šeimos praeitį gali padėti priimti, įprasminti ir prisijaukinti ilgesį?

Sausio 18 d. 19:00 Patersonas: Rašymas kaip būdas prakalbinti rutiną Karantino metu susiduriame su rutinos keliamais iššūkiais ir kaip niekad jaučiame viena į kitą panašių dienų svorį. Svarstysime, ar žinojimas, jog dieną teks praleisti namie gali išlaisvinti kūrybiškumą. Rašymas gali tapti įrankiu, padedančiu į aplinką pažvelgti naujai ir atrasti kasdienybės grožį bei prasmę.

Daugiau informacijos:

Filmų ir susitikimų registracijaInformacija apie susitikimus ir jų temas “Facebook” renginyje

Iniciatorius: Panevėžio miesto visuomenės sveikatos biuras
Organizatorius: Kino ir medijų tyrimų centras ,,Meno avilys”