3 „gervės“ filmui „Animus animalis“

Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ filmas „Animus animalis“ (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus), kurį prodiusavo Giedrė Burokaitė („Meno avilys“), nugalėjo net trijose nominacijose iš keturių paminėtų.

Filmas pasakoja apie taksidermistą, elnių augintoją ir zoologijos muziejaus darbuotoją, gyvenančius aplinkoje, kurioje riba tarp gyvenimo ir mirties tapusi beveik nepastebima. Tai archajinis pasaulis, kuriame medžiojami net tik elniai, šernai, bet ir plastikiniai aligatorių manekenai. Kol pagamintos žvėrių iškamšos rungiasi dėl gyviausios pozos bei tikriausio žvilgsnio, žmogus vis bando sustabdyti laiką ir sugrąžinti gyvybę daiktams, kuriuose jos seniai nebėra.

Geriausio metų dokumentinio filmo režisierė Aistė Žegulytė ir prodiuserė Giedrė Burokaitė: „Norisi klykti kaip gervėms, kurios išskrenda ir štai vėl parskrenda. Tikrai labai smagu, tai išties yra paskatinimas, suteikiantis pasitikėjimo savimi, stiprybės, kai būna sunku. O dokumentiniame kine būna sunku. Dokumentika visąlaik stebina. Filmuodami nieko neišsinešėme iš gamtos, užtat žvėrys išsinešė mūsų GoPro kamerą. Gal kažkur pelkėse filmuoja toliau.“

Už darbą šiame filme „Sidabrine gerve“ buvo apdovanotas garso režisierius Jonas Maksvytis: „Fantastiškai jaučiuosi. Jau daug metų praėjo, kai buvo įteikta vienintelė gervė autorių kolektyvui už geriausią garsą. Iki šios dienos garsas nebuvo išskirtas „gervių“ nominacijose. Ir dabar, kai vėl sugrįžo šita nominacija, matyti gausų kolegų būrį ekranuose, būti tarp jų, gauti šitą „gervę“ yra labai geras jausmas“.

„Labai keistas laikas, bet įsimintinas. Keista atsiimti apdovanojimus, ateiti į tuščią salę, siurrealistinis jausmas visiškai, bet labai malonu, dėkui, – gavęs „gervę“ už geriausią montažo darbą filme „Animus animalis“ kalbėjo montažo režisierius Mikas Žukauskas. – Keturis metus truko procesas, tai dar ir dėl to smagus toks įvertinimas, daug darbo įdėta. Apdovanojimai nėra svarbiausias dalykas, bet kažkoks taškas. Smagu, kad pastebėjo, Vaidybinio ir dokumentinio filmo montažas labai skiriasi. Jeigu vaidybiniame yra keli milijonai galimybių sumontuoti, tai dokumentiniame – keli milijardai.“

Apdovanojimuose asmeninių įvertinimų susilaukė ir filmo operatorius Vytautas Katkus bei scenarijaus bendraautorius Titas Laucius.

Trumpametražio filmo kategorijoje nugalėjo Vytauto Katkaus režisuotas filmas „Kolektyviniai sodai“. Apdovanojimą atsiėmę Viktorija Seniut ir V. Katkus džiaugėsi, kad ir tokiomis sąlygomis „Sidabrinė gervė“ įvyko ir jie galėjo būti įvertinti už darbą.

„Sidabrinės gervės kiaušiniu“ buvo apdovanotas Tito Lauciaus darbas. Geriausiu 2020 metų filmu šioje nominacijoje pripažinta juosta „Šeima“. „Kas toliau? „Gervė“ ir ilgametražis filmas. Manau, po kelių metų paaiškės. Tikimės, grįžti su „gerve“, būtų jėga“, – sakė T. Laucius.

Nacionalinio kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ vyko po metų pertraukos. Pandemijos sąlygomis vykusių apdovanojimų organizatoriai – asociacija AVAKA.