Klaipėdos gimnazistų kino klubo programa

Klaipėdos gimnazistų kino klubo sudarytą programą „Viena šeima” planuota parodyti tikrame kino ekrane, tačiau karantinas nubraukė šiuos planus. Tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gerą – iki vasario 15 d. visi norintys šiuos filmus gali pamatyti medijų edukacijos ir tyrimo centro „Meno avilys” platformoje „Nepriklausoma sinemateka” kuruotų programų skiltyje. Mokiniai viliasi, jog pasibaigus apribojimams, pavyks suorganizuoti ir pristatyti savo sudarytą lietuvių režisierių trumpametražių kino filmų programą Kultūros fabriko Arlekino kino salėje.

Prieš kelis metus Britų tarybos kultūrinių ryšių programos „People to People” projekto „Dideli maži ekranai” koordinatorė Dovilė Alėbaitė pasiūlė Klaipėdoje įkurti gimnazistų kino klubą. Prie šios iniciatyvos prisijungė režisierė Marija Stonytė, garso režisierius Mantas Kazlauskas „Aitvaro“ gimnazijos mokytojai mokytojos Žaklina Peseckaitė ir Daiva Rudienė bei „Vėtrungės” gimnazijos mokytojas Dainius Sobeckis.

Pasak Ž. Peseckaitės, kino žiūrėjimas jos aplinkoje yra labai vartotojiškas – žiūrima tai, kas siūloma, o pasirinkti gerą kiną reikia tam tikro išprusimo ir sugebėjimų, be to, jį sunkiau rasti. Savo auklėtiniams mokytoja pasiūlė dalyvauti kino klubo veikloje, nes rūpėjo užimti juos naudinga veikla. Po pirmų metų mokiniams patiems atsirado noras tęsti – pedagogės nuomone, šis užsiėmimas padėjo pasijusti jiems išskirtiniais. Keletas mokinių net nusprendė pasirinkti su kinu susijusias profesijas. Įdomu, jog kita „Aitvaro“ gimnazijos mokytoja Daiva Rudienė lietuvių kalbos pamokose kartais ėmė analizuoti ne literatūros, o kino klube rodytus filmus – mokiniams ši naujovė labai patiko.

Vienam gimnazistų kino klubo dalyvių Antonui Cifirovui ši veikla suteikė daug pozityvių emocijų ir naudingos patirties. Susitikimuose jis jautėsi visiškai laisvas išsakyti savo nuomonę, diskutuoti ir dalintis mintimis su nuostabių, kūrybingų ir įdomių žmonių būreliu: „Dalyvaudamas kino klubo veikloje turėjau galimybę susipažinti su dokumentiniu ir vaidybiniu kinu, kuris mane labai nustebino savo minties gilumu, nevienareikšmiškumu, kūrybiniu grožiu ir netgi humoru.“

Kita dalyvė Julija Ivanova, dalyvavusi projekte kelis metus, taip pat džiaugiasi įgijusi patirties šioje srityje: „Kiekvienas susitikimas buvo tarp itin malonių žmonių, nuolat lavinusių mano filmų supratimo įgūdžius. Tikiuosi, mūsų visų darbas bus pastebėtas, o programa, kurią išrinkom, patiks žiūrovams.“

Nuo praėjusio rudens gimnazistai žiūrėjo filmus, analizavo juos kartu su minėtais režisieriais, klube taip pat svečiavosi „Nepatogaus kino“ festivalio programos kuratorė Dovilė Grigaliūnaitė ir vienas žinomiausių Lietuvos dokumentinio kino režisierių Audrius Stonys. Po ilgų ir konstruktyvių diskusijų buvo atrinkti šie filmai: „Viena“ (rež. A. Stonys), „Šeima“ (rež. T. Laucius), „Paskutinė diena“ (rež. K. Matvejevaitė) ir „Ūkų ūkai“ (rež. A. Stonys). Kol Klaipėdos gimnazistų kino klubas ruošiasi savo programos pristatymui didžiajame ekrane, šiuos filmus kviečia žiūrėti „Nepriklausomoje sinematekoje“.

***

„Dideli maži ekranai“ – penktus metus vykstantis medijų edukacijos bei tyrimų centro „Meno avilys“ ir Britų tarybos medijų raštingumo projektas Lietuvos mokykloms bei kitoms, su mokyklinio amžiaus jaunimu dirbančioms, ugdymo įstaigoms. Projektas yra Britų tarybos kultūrinių ryšių programos „People to People“, vykdomos visose trijose Baltijos šalyse, dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Projektu siekiama ugdyti Lietuvos jaunimo ir jaunimo ugdytojų medijų raštingumo gebėjimus bei atrasti, tyrinėti savo bendruomenę ir puoselėti dialogą su kitomis, pasitelkiant kūrybines ir analitines medijų raštingumo veiklas. Ypatingas dėmesys kreipiamas į audiovizualines medijas ir mokiniams patrauklius medijų produktus (filmus, reklamas, kompiuterinius žaidimus, socialinius tinklus, televizijos laidas ir serialus, multimedijų žurnalistiką).