Sinemateką sudaro fizinė ir virtualioji erdvė. Tai – adresu A. Goštauto g. 2, Vilniuje („Planeta“) įsikūrusi „Meno avilio“ kino ir medijų leidinių biblioteka-skaitykla ir filmoteka, bei svetainė Sinemateka.lt, kur galima nemokamai išvysti „Meno avilio“ restauruotus lietuviškus filmus ir kuruotas filmų programas.
Visuomenei atvira, vienintelė kinui ir medijoms skirta specializuota vieta Lietuvoje. Joje galima susipažinti su įvairiomis kino ir medijų formomis: žiūrėti, tyrinėti, skaityti vietoje arba pasiimti norimą leidinį į namus. Sinemateka įkurta Jono Meko leidinių kolekcijos pagrindu „Meno avilio“ iniciatyva 2006 metais. Patalpas suteikia Vilniaus savivaldybė.
Sinematekos kolekciją sudaro aktualiausi ir svarbiausi leidiniai apie kiną ir medijas bei įvairiapusiškas archyvas. Nuolat atnaujinamą kolekcijos dalį sudaro šiuolaikinės kino ir medijų kultūros procesus pristatančios knygos ir periodika. Archyvą sudaro kino kritikių(-ų), kūrėjų, festivalių, organizacijų dovanotos kolekcijos.
Šios peržiūrų stotelės visoms(-iems) Sinematekos lankytojoms(-ams) leidžia patogiai žiūrėti mūsų saugomas filmų ir videomeno kolekcijas. Naudotis stotelėmis galima Sinematekos darbo valandomis.
Pakvietėme į Sinematekos kolekciją, saugomą visuomenei atvirame archyve adresu A. Goštauto g. 2 (Vilnius), žvilgtelėti kino kūrėjuas(-us) ir tyrinėtojas(-us). Paprašėme jų išsirinkti po keletą knygų, žurnalų ir filmų, kuriuos jie/jos rekomenduoja žmonėms, kuriantiems filmus, studijuojantiems kiną ar tiesiog norintiems apie šią sritį praplėsti savo žinias. Taip Sinematekoje atsirado personalizuotų pasirinkimų lentyna.
Periodikos apie audiovizualines medijas stende – nuo akademinių kinotyros leidinių iki šiuolaikinio meno, kultūros ir mados žurnalų. Stendo skiltyje „Naujienos“ galima rasti iš įvairių pasaulio leidyklų atkeliavusias naujausias knygas apie medijas.
„Meno avilio“ sinemateka, A. Goštauto g. 2, Vilnius
gabriele.dzekunskaite@menoavilys.lt | +370 638 18005
I-V 10:00-17:00
VI-VII uždaryta
*Susipažinti su sinematekoje esančių leidinių sąrašu galite čia. Jei šiame e. kataloge neradote norimo leidinio, galimų užsakymų pasiūlymus rašykite el. p. gabriele.dzekunskaite@menoavilys.lt.
Virtuali restauruotų ir suskaitmenintų lietuviškų dokumentinių filmų, videomeno darbų, kuruotų programų svetainė. Filmus lydi pokalbiai su kūrėjomis(-ais), kūrinių atsiradimo kontekstą nušviečiantys tekstai. Sinemateka.lt kūrė naujos kartos kultūros ir kino istorikės(-ai), kuratorės(-iai), edukatorės(-iai), restauratorės(-iai) ir archyvistės(-ai). Technologijų ir inovacijų festivalio „LOGIN 2019“ apdovanojimuose projektas pripažintas Geriausiu ne pelno siekiančio tinklalapiu.
„Meno avilio“ sinematekos diskusijų ir paskaitų ciklas peržengia akademinės bendruomenės ribas, nes drauge su šių dienų kino bei kultūros tyrinėtojomis(-ais) savo žinias praplėsti kviečia visas(-us) besidominčias(-ius) judančiais vaizdais.
Iliustracija: kadras iš Maya’os Deren filmo „Popietės pinklės“ (1943) parodoje „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“ (NDG, 2021–2022). Foto: Ugnius Gelguda.
Vieningas suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros ir audiovizualinio turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalas.
Pradėjome 2012 m. nuo režisieriaus Audriaus Stonio dokumentinio filmo „Neregių Žemė“ (1992), kuris tapo pirmuoju restauruotu filmu Lietuvos kino istorijoje. Skaitmeninį posūkį kine pradėjome norėdami sugrąžinti kino kūriniams pirminį pavidalą ir suteikti galimybę laisvai cirkuliuoti nacionaliniuose bei tarptautiniuose kino teatruose. Už šią iniciatyvą esame apdovanoti Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrine gerve“ ir Lietuvos operatorių asociacijos dėkingumo prizu „Ąžuolu“.
Suskaitmenintų ir restauruotų filmų DVD rinkinys ir katalogas, kuriame lietuvių – anglų kalbomis pristatomi svarbiausi lietuvių dokumentiniai filmai nuo autorinės dokumentikos ištakų 7-dešimtmetyje iki pirmaisiais nepriklausomybės dešimtmečiais kūrusios „lūžio“ kartos. Leidinys pateko į tarptautinio archyvinio kino festivalio „Il Cinema Ritrovato“ (Italija) geriausių kino DVD apdovanojimų finalininkų gretas.
Euroclusters for Thriving Creative and Cultural Industries
„Meno avilys“ kartu su Baltic Audiovisual Archival Council (BAAC) prisideda prie Ukrainos audiovizualinių archyvų skaitmeninimo strategijos vystymo. Kartu su partneriais sukūrėme sektoriaus iššūkius atliepiančią programą, kuri ne tik padeda ugdyti reikalingus įgūdžius, bet ir leidžia susipažinti su įvairiomis tarptautinėmis praktikomis.
Projekto partneriai Basilicata Creativa | Creathriv-Eu | Baltic Audiovisual Archival Council | Довженко-Центр : Dovzhenko Centre