Sinematekos paskaitos ir diskusijos

„Meno avilio“ sinematekos diskusijų ir paskaitų ciklas peržengia akademinės bendruomenės ribas, nes drauge su šių dienų kino bei kultūros tyrinėtojomis|ais savo žinias praplėsti kviečia visas|us besidominčias|ius judančiais vaizdais.

Iliustracija: kadras iš Maya’os Deren filmo „Popietės pinklės“ (1943) parodoje „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“ (NDG, 2021–2022). Foto: Ugnius Gelguda.


Londono karališkojo universiteto profesoriaus Chris Berry pranešimas „Technotrapumas ir viltis: LED ekranų mirtis ir Maidanas“, skaitytas tarptautinėje kinotyros konferencijoje „Miestas kine ir audiovizualinėse medijose“. Pranešimas – anglų kalba.


Prahos Karolio universiteto profesoriaus Petr Szczepanik pranešimas „Transnacionaliniai gamybos tinklai ir periferinės medijų sostinės: Praha kaip globali kino aikštelė“, skaitytas tarptautinėje kinotyros konferencijoje „Miestas kine ir audiovizualinėse medijose“. Pranešimas – anglų kalba.


Medijų mokslininkių iš Airijos Meinuto universiteto dr. Sarah Arnold ir dr. Anne O’Brien paskaita „Motinystės siaubas Airijos kine: jo vaizdavimo ir industrijos įsitraukimo tyrimas“. Pranešimas – anglų kalba.


Tarptautinis simpoziumas „Kino gimimas imperijų paribiuose Vidurio Rytų Europoje“. Pranešimai – anglų kalba.


Arabų kino platintojos ir tyrinėtojos Irit Neidhardt pranešimas „Pionierės, divos, vizionierės“. Pranešimas – anglų kalba.


Meno istorikės, kuratorės Inesos Brašiškės pranešimas „Judančių vaizdų teritorijos“. Pranešimas – lietuvių kalba.


Politologės Dovilės Jakniūnaitės pranešimas „Rytų europiečiai amžiams? Reflektuojant regioną ir posovietines patirtis karo Ukrainoje akivaizdoje“. Pranešimas – lietuvių kalba.


Kuratorės, feministės, socialinių ir meninių judėjimų tyrinėtojos Agnės Bagdžiūnaitės pranešimas „Devintas dešimtmetis Amerikoje – moterų išsilaisvinimo judėjimų pabaiga?“. Pranešimas – lietuvių kalba.


Kuratorius, rašytojas Herb Shellenberger (JAV/JK) pristato peržiūrų ciklą „Maištas, meilė ir draugystė: nepriklausomas JAV moterų režisierių kinas“ ir atidarymo filmą – 1970 m. Barbaros Loden „Vanda“. Pranešimas – anglų kalba.


Istoriko, archyvisto, parodų kuratoriaus, Urbanistinės istorijos centro projekto „Urbanistinių medijų archyvas“ Lvove vadovo Oleksandro Makhanetso (Ukraina) pranešimas „Mėgėjiškas kinas Sovietų Lvove: individualios praktikos“. Pranešimas – anglų kalba.


Kino ir medijų istorikės Marios Vinogradovos, kuri specializuojasi sovietinės kino kultūros srityje, ypač tiriant dokumentinius ir mėgėjiškus filmus, jų kūrimą, platinimą, cirkuliaciją ir vėlesnius gyvenimus postceliuloidinėje eroje, pranešimas „Filmų kūrimas yra skirtas mylėtojams: iš naujo atrandant sovietinę mėgėjiško kino kultūrą“. Pranešimas – anglų kalba.


Inese Strupule įgijo daktaro laipsnį Londono universiteto koledžo Slavų ir Rytų Europos studijų mokykloje. Jos baigiamasis darbas tyrė mėgėjiškų filmų judėjimą sovietinėje Latvijoje ir jo socialinį, kultūrinį ir politinį poveikį. I. Strupule skaito pranešimą „Politinės, socialinės ir kultūrinės reikšmės Sovietų Latvijos mėgėjiškuose filmuose (1955-1991)“. Pranešimas – anglų kalba.


Utrechto universiteto mokslininkės dr. Judith Thissen paskaita „Kas yra naujoji kino istorija?“. Paskaita – anglų kalba.