Nuo gegužės pabaigos Vilniuje vyksta medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ organizuojami Vidurio Rytų ir Šiaurės Afrikos moterų kūrėjų filmų seansai. Net penkis filmus galima išvysti ir LRT mediatekos žiūrovėms|ams.
Lietuvoje Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos kinas rodomas gana retai, tad šia programa siekiama ne tik pristatyti regiono filmus ir video darbus, bet ir padėti suvokti jo kompleksiškumą, ten vykstančius geopolitinius naratyvus, griauti tam tikrus visuomenėje vyraujančius stereotipus. Būtent dėl šios priežasties pasirinkta rodyti išskirtinai moterų kūrinius.
Iki birželio 10 d. LRT mediatekos žiūrovės|ai gali susipažinti su žymios menininkės ir režisierės iš Palestinos Larissos Sansour 4-iais trumpametražiais filmais.
Ji nagrinėja fikcijos ir realybės sandūros problematiką, o naujausiuose kūriniuose į socialinius ir politinius klausimus žvelgia per mokslinės fantastikos prizmę. Nors pagrindinis L. Sansour raiškos įrankis yra kinas, ji taip pat kuria instaliacijas, skulptūras, fotografuoja. Menininkės darbai rodyti ir eksponuoti Venecijos ir Stambulo bienalėse, „Tate Modern“ galerijoje, Niujorko modernaus meno muziejuje, Pompidu centre, Berlyno, Roterdamo, Londono kino festivaliuose. Kai kurie programos filmai kurti drauge su danų filosofu, rašytoju, režisieriumi, scenaristu Søren Lin.
Viename iš filmų režisieriai šmaikščiai siūlo išspręsti Palestinos valstybingumo klausimą – visus jos gyventojus apgyvendinant didžiuliame dangoraižyje. Kitame filme L. Sansour, interpretuodama Stanley Kubricko „Kosminės odisėjos“ ištrauką, pristato pirmosios palestinietės kosmose idėją.
ŽIŪRĖTI FILMUS
„Ateityje jie valgė iš brangiausio porceliano indų“
Birželio 10–17 d. mediatekoje bus galima pamatyti kino režisierės ir geografės Mary Jirmanus Saba iš Beiruto dokumentinį filmą „Stipriau už meilę“ (2017). Berlyno kino festivalyje apdovanotoje dokumentikoje režisierė atgaivina mažai kam žinomą, 8 deš. brutaliai nuslopintų streikų Libano tabako ir šokolado gamyklose istoriją. Filmo kūrėja kruopščiai atkuria tuomečio maišto dvasią ir ieško atsakymo į klausimą – kaip praeitis gali mums padėti pakeisti dabartį?
Gyvi filmų seansai dar vyks birželio 9 d. kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius), o liepos 1-ąją – erdvėje po Liubarto tiltu. Filmus gyvuose seansuose lydi kūrėjų, kuratorių, mokslininkių pristatymai ir pranešimai.