Siauros juostos, plačios akys

Gegužės 10 d., pirmadienį, startuoja filmų ir pranešimų ciklas „Siauros juostos, plačios akys“, skirtas apžvelgti penkių postsovietinių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Rusijos, kino mėgėjų palikimą, aptarti jų istoriją, svarbą ir aktualizavimą šių dienų kontekste. Programą kuruoja Ona Kotryna Dikavičiūtė ir Karolis Žukas, organizuoja kino ir medijų tyrimų centras „Meno avilys”.

„Nors Sovietų Sąjungoje mėgėjų kino kūryba buvo palaikoma ir skatinama, nes tai buvo priskirta „liaudies menui“, tačiau mėgėjų kuriamo kino „pikas” vyko daug vėliau nei daugelyje Vakarų bloko šalių. Tai sutapo su vietiniais politiniais pokyčiais bei technologijų raida – atsiradus kompaktiškoms 8 mm ir 16 mm kameroms, kasdienybės fiksavimas video formatu pasidarė kur kas prieinamesnis ir neįgudusiam vartotojui. Sovietų Sąjungoje mėgėjų kino klubai egzistavo iki pat 1990-ųjų pradžios ir įdomu tai, jog nebuvo centralizuoto vyriausybinio organo kontroliuojančio šią veiklą, todėl cenzūra retai paveikdavo mėgėjiškų filmų formą ar turinį. Programoje „Siauros juostos, plačios akys“ pristatysime įvairius mėgėjiškus filmus – nuo asmeninių įvykių dokumentacijos iki įspūdingų kinematografinių eksperimentų”,- pasakoja renginio bendrakuratorius Karolis Žukas.

Renginių serijoje, kuri gegužės-birželio mėnesiais vyks internetinių renginių ir filmų peržiūrų forma, organizuojami net keturių kino istorikų ir tyrėjų pranešimai iš Latvijos, Estijos, Ukrainos ir Rusijos perspektyvos ir kombinuojama su keturiomis mėgėjų filmų programomis. 

„Meno avilys” jau prieš kurį laiką skaitmenizavo vieno iš ryškiausių Lietuvos kino mėgėjų Artūro Baryso filmus. Neseniai vėl atradus jo filmų archyvą supratome, kad norisi praplėsti žvilgsnį ir į kaimyninių šalių kontekstus, susipažinti su jų mėgėjiško kino paveldu. Ne ką mažiau įdomūs yra ir žmonių asmeniniai archyvai, dažniausiai filmuoti 8 mm kameromis. Šie sovietmečio dokumentai leidžia betarpiškiau susipažinti su tuo laikmečiu – ką žmonės norėjo prisiminti, kas atrodė svarbu ar tiesiog gražu. Mums norėjosi permąstyti, kaip šiandien žiūrime tokius vaizdus, kokia jų kultūrinė vertė ir aktualizavimo galimybės.”,- pasakoja viena iš renginio bendrakuratorių Ona Kotryna Dikavičiūtė.

Renginyje „Siauros juostos, plačios akys” pristatomi filmai bus prieinami nemokamai internetinėje svetainėje www.sinemateka.lt gegužės 10 – birželio 10 dienomis, filmai rodomi originalo kalbomis su angliškais subtitrais. Čia galėsite pasimėgauti Marios Vinogradovos, Ineses Strupules ir Oleksandr Makhanets sudarytomis filmų programomis ir Lietuvos avangardinio kino kūrėjo Artūro Baryso filmų retrospektyva.