Sugrįžta šamaniškoji virtualiosios realybės patirtis „Ajahuaska – kosminė kelionė“

Pasaulio festivalius apkeliavęs ir Lietuvoje daug dėmesio sulaukęs virtualiosios realybės (VR) filmas „Ajahuaska – kosminė kelionė“ sugrįžta į Vilnių. Nuo lapkričio 26 dienos šią dvasinę kelionę Amazonės miškuose bus galima patirti kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius). Amžiaus cenzas – N-16.

Prieš metus Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje rodyta „Ajahuaska – kosminė kelionė“ buvo gausiai ir su dideliu susidomėjimu sutikta žiūrovų. Tad nenuostabu, kad medijų ir edukacijų tyrimų centras „Meno avilys“grąžina šią VR patirtį į „Planetą“. Organizatoriai pabrėžia, kad vienu metu VR salėje gali būti tik keturi žmonės, kuriuos skiria saugūs atstumai.

Šis VR filmas supažindina su Amazonės miškų šamanų ritualams tebenaudojamu haliucinogeniniu gėrimu ajahuaska ir jo sukeliamu psichodeliniu potyriu. Tad tai unikali galimybė patirti tūkstančių metų senumo paslaptingąjį ritualą, sekant šipibo genties šamano balsu, jo dainomis. Virtualiosios realybės ceremonijos metu, per matomas vizijas kviečiama pasinerti į save.

„Ajahuaska – kosminė kelionė“ yra paremta asmenine prancūzų režisieriaus, prodiuserio ir scenaristo Jan Kounen patirtimi. Du dešimtmečius jis tyrinėjo Šiaurės Amerikos šamanų ritualus bei jų tradicinę mediciną. Savo žinias gilino žiūrėdamas šamanizmo temą plėtojančius filmus, skaitydamas knygas ir kartą per metus vykdamas į Peru džiungles pas vietinius šamanus.

Sukauptas žinias ir slėpiningą patirtį Jan Kounen nusprendė panaudoti sukurdamas filmą ir tam jam prireikė būtent VR techninių galimybių. „Kinas ir virtualioji realybė, kaip literatūra ir teatras, – siejasi, bet drauge yra ir labai skirtingos meno rūšys. Šiuo atveju, kinas man pasirodė per daug ribotas. Virtualioji realybė leidžia žmogui tapti istorijos dalimi ir, panirus į save, perprasti, kas yra ajahuaska ir ką reiškia jos ritualai“, – sako Jan Kounen.

Prancūzų režisierius šiuo savo darbu taip pat kelia klausimą, ar vizualiai įtraukiančios technologijos gali atkurti tokias patirtis kaip ajahuaskos ritualai ir taip pakeisti mūsų realybės suvokimą.

„Virtualiosios realybės filmų yra sukurta labai daug, tačiau tik nedaugelyje jų turinys nenusileidžia technologiniams sprendimams. Čia šie du svarbūs komponentai vienas kitą papildo ir yra lygiaverčiai. Tai, jog režisierius renkasi vizualizuoti ajahuaskos poveikio patyrimą, leidžia visapusiškai atsiskleisti VR galimybėms“, – sako „Meno avilio“ ir Vilniaus dokumentinių filmų festivalio kino programų sudarytoja Ona Kotryna Dikavičiūtė.

VR filmo „Ajahuaska – kosminė kelionė“ premjera įvyko Tribekos kino festivalyje. Filmas keliauja ne tik po kino festivalius, bet ir demonstruojamas žaidimų platformose, didžiuosiuose pasaulio muziejuose. „Ajahuaska – kosminė kelionė“ įvertinta didžiuoju apdovanojimu festivalyje „VR Now“, o Raindanso kino festivalyje pripažinta geriausiu dokumentikos potyriu.

Organizatoriai pabrėžia, kad rodydami šį VR filmą, neskatina pažeisti įstatymų ir Lietuvoje negalios ajahuaskos ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

Bilietai: https://bit.ly/3nneDPS