Trečią vasarą po Liubarto tiltu Vilniuje vyksta nemokamų kino seansų ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“, kurį organizuoja medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“. Šių metų kintančių tapatybių klausimus gvildenančioje filmų programoje svarbią vietą užima šiuolaikinis Vidurio Azijos kinas iš Kazachstano, Kirgizijos, Uzbekistano ir Tadžikistano. Porą patiltėje rodytų filmų galės pamatyti ir LRT mediatekos žiūrovai.
Tarp Kaukazo, Rusijos ir Rytų Azijos, didžiulės Centrinės Azijos erdvės kažkada buvo valdomos klajoklių stepių imperijos, o vėliau įtrauktos į Sovietų Sąjungą iki jos žlugimo 1991 m.
„Tai pasaulis, kurį kadaise valdė Čingischanas ir per kurį ėjo didysis prekybos kelias – Šilko kelias. Šiuose kraštuose gyvuojančios kultūros beveik visai nepasiekia vakarų šalių radarai. Tradicijų ir modernybės kryžkelėje atsidūrusios tautos sudaro sudėtingą įvairių istorijų ir įtakų samplaiką, kuri savo ruožtu atsispindi ir šių šalių kuriamame kine. Šalis sieja geografinis artumas, tačiau kiekviena iš jų turi savo unikalią kultūrą ir savitą nacionalinį kiną“, – sako programos „Vidurio Azijos kinas“ kuratorius, kino tyrėjas Karolis Žukas.
Tadžikų muzika, Uzbekistano medvilnės rinkėjai ir kerinti Kirgizija
Filmuose pasakojama apie šių šalių santykį su kaimynine Rusija, tradicijų išsaugojimą Sovietų Sąjungos metu ir kovą su toksišku sąjungos palikimu. Režisierės(-iai) atskleidžia savito kelio, balso ir kino kalbos paieškas įgavus nepriklausomybę šiuolaikiniame geopolitiniame kontekste.
Dušanbėje, Tadžikistano Respublikoje, gimusi režisierė Anisa Sabiri filme „Prarasto laiko ritmai“ pasakoja apie tadžikų muziką ir jos atlikėjus, kurie įvairiais istorijos laikotarpiais priešinosi tiek sovietiniam sekuliarizmui, tiek dabartiniams sudėtingas ritualines apeigas draudžiantiems įstatymams. Jie išmoko slėptis, maskuotis ar persikeisti, idant išliktų.
Kalnuotoje Tadžikistano Badachšano provincijoje žmonių gyvenime giliai įsišaknijusi muzika – ji skamba kasdieniuose žemės ūkio darbuose, vestuvėse, laidotuvėse. Šiame etnografiniame, nuolatos atsinaujinančią tadžikų muziką švenčiančiame dokumentiniame filme fiksuojama, kaip ji peržengė ir pakeitė politines bei kultūrines regiono ribas.
Filmas LRT mediatekoje prieinamas iki liepos 23 dienos čia.
Režisierius iš Uzbekistano Michail Borodin dokumentiniame filme „Medvilnė 100%“ pasakoja apie aktyvistę Jeleną ir ūkininkę Muhabbat. Viena jų kovoja už medvilnės rinkėjų teises, kita – su kaimo gyvenimo sunkumais. Abi herojės iš esmės skiriasi, jų pozicijos kone priešingos: Muhabbat tiki sunkiu darbu ir paklusimu taisyklėms, o Jelena simbolizuoja gryną protestą ir įniršį. Vienos aistra susitinka su kitos racionalumu ir tvirtumu, taip sukurpiant dviejų su neteisybe ir skurdu kovojančių stiprių moterų istoriją.
Filmas bus rodomas po Liubarto tiltu liepos 14 d. 21.30 val. LRT mediatekoje – iki liepos 29 d. čia.
Scenarijaus autorius ir režisierius iš Kirgizijos Bekzat Pirmatov vaidybiniame filme „Aurora“ pateikia kerintį žvilgsnį į dabartinę savo šalį.
Garsų televizijos laidų vedėją iš kantrybės išveda aistringas gerbėjas, vieniša vidutinio amžiaus moteris patiria pražūtingą vienos nakties nuotykį, o grupelė keistų jaunuolių teigia atkeliavę laiku iš 8-ojo dešimtmečio. Tai – tik keletas iš keistų, tamsiai komiškų scenarijų, vykstančių „Auroroje“ – puošniame sovietmečio kurorte, įsikūrusiame tarp idiliškų kalvų ir ežerų.
Filmas Liubarto patiltėje bus rodomas liepos 21 d. 21.30 val.
Patiltėje birželį taip pat buvo parodytas režisieriaus iš Kazachstano Emir Baigazin filmas „Upė“ – siurrealistinė ir apskaičiuota brendimo istorija, kurioje meistriškai perteikiamas nerimą kelianti pasaka apie galią ir tėvystę vienos šeimos mikrokosme.
Programos „Vidurio Azijos kinas“ seansai po Liubarto tiltu:
- liepos 14 d. „Medvilnė 100%“, (Cotton100%, rež. Michael Borodin, 2021, Uzbekistanas, Vokietija, 68 min.)
- liepos 21 d. „Aurora“ (rež. Bekzat Pirmatov, 2021, Kirgizija, 100 min.)
„Gilios upės tyliai plaukia“ – trečius metus „Meno avilio“ organizuojamas nemokamų kino seansų ciklas, kuris šiemet vyks iki rugpjūčio 16 dienos. Unikalioje erdvėje po Liubarto tiltu, skulptorių Andriaus Labašausko ir Ryčio Urbansko sukurtoje „žiūrovų ložėje“, šią vasarą įvyks 20 seansų.
„Meno avilio“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris – LRT.