Projektas „Mums 17“ – tai kūrybinė iniciatyva, kuri per fotografiją kuria dialogą tarp dviejų skirtingų kartų: septyniolikmečių jaunimo, įamžinto garsaus Nyderlandų dokumentinio kino režisieriaus Johan Van der Keuken 1955-ųjų fotografijų albume „Mums 17“, ir šiuolaikinių septyniolikmečių. Projektas ne tik aktualizuoja istorinę atmintį, bet ir skatina jaunimą kurti, reflektuoti dabartį bei įamžinti svarbias akimirkas pasitelkiant garso ir vaizdo priemones.
Projektas apima tris šalis – Lietuvą, Ispaniją ir Rumuniją – ir suburia ilgametę kultūros bei meno edukacijos patirtį sukaupusias organizacijas. Lietuvoje projektą kuruoja medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“.
2024 metais kiekvienoje projekte dalyvaujančioje šalyje vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose trys grupės paauglių, lydimų profesionalaus (-ios), edukacinio darbo patirties turinčio (-s) fotografo (-ės), kūrė vieni kitų portretus. Po šių dirbtuvių jaunuoliai fotografavo 70-80-mečių portretus, taip prakalbindami vyrensiąją kartą, kuriai apie 1955 metus buvo septyniolika. Visi sukurti portretai buvo dokumentiniai, tačiau aukštos meninės kokybės – kokią gali pasiekti jaunuoliai įkvėpti ir lydimi profesionalaus (-ios) fotografo (-ės).
2025 metais Johan Van der Keuken ciklo „Mums 17“ fotografijos kartu su projekto dalyvių sukurtais darbais bus eksponuojamos Ispanijoje, Rumunijoje ir Lietuvoje. Projekto partneriai ketina rengti 200 nuotraukų parodą, kuri įgalins skirtingų šalių jaunimą dar giliau pajusti bendrystę ir tarptautinį bendradarbiavimą. Kiekvienoje šalyje ji truks apie keturias-šešias savaites. Parodą lydės įvairūs edukaciniai renginiai: nuo kūrybinio rašymo, garso ir fotografijos dirbtuvių, filmų peržiūrų iki diskusijų apie istorinę atmintį ir skirtingas jos formas. Projekto dalyvių ir parodos lankytojų patirtys atras vietą specialiai parodai sukurtame skaitmeniniame kataloge.
Lietuvoje tarptautinė projekto paroda bus surengta Vytauto Kasiulio dailės muziejuje 2025 m. kovo pabaigoje.
2026 metai bus skirti projekto metodologijos ir rezultatų sklaidai bei refleksijai, įtraukiant vietines, regionines ir užsienio institucijas.
Projekto organizatoriai
Audiovizualinių menų asociacija „A Bao A Qu“ (Ispanija), kultūros asociacija „Contrasens“ (Rumunija), medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ (Vilnius, Lietuva).
Projekto bendradarbiai:
Kūrybines dirbtuves Lietuvoje veda fotografai Artūras Morozovas ir Vilma Samulionytė bei fotografė ir kino režisierė Aistė Žegulytė.
Įstaigos: Vytauto Kasiulio dailės muziejus, CCBC (Barselonos šiuolaikinės kultūros centras), Katalonijos filmoteka, Fujifilm ir kt.
Projektą finansuoja Europos Sąjunga pagal programos „Kūrybiška Europa“ paprogramę „Kultūra“ ir Lietuvos kultūros institutas.