Tarptautinėje videomenininkių kūrinių peržiūroje – vaiko vaidmenys greitėjančiame pasaulyje

Kadras Laure Prouvost videokūrinio „Šešėlis veikia“

Kovo 13 d. 19.30 val. „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) bus rodoma kuratorės Gerdos Paliušytės sudaryta tarptautinė videomeno programa „Vaikai eteryje“. Tai penki Lietuvos ir užsienio videomenininkių kūriniai, kurie atidarys šių metų Sinematekos renginių ciklą. Renginį pradės rašytojos, kuratorės Monikos Kalinauskaitės pranešimas. Renginys nemokamas.

Programos „Vaikai eteryje“ videokūriniuose atsisakoma sieti vaiką su infantilumu, o vaikystės-motinystės-tėvystės temos joje vaizduojamos be išankstinių nuostatų. Čia vaiko figūra visuomenės ar šeimos struktūras ir iš jų kylančius lūkesčius paverčia labiau matomais.

„Ši programa žymi „Meno avilio“ audiovizualinio paveldo skaitmeninimo ir restauravimo platformos Sinemateka.lt ankstyvojo lietuvių videomeno skilties atnaujinimą ir papildymą naujais kūriniais ir autoriais (-ėmis), tęsia šių kūrinių kelionę laike, plėtoja jų santykį su šiuolaikinių vietinių ir užsienio kūrėjų darbais.

Programos temos pasirinkimą lėmė kelių Sinemateka.lt skaitmeninimo projekte atsidūrusių lietuvių autorių – Irmos Stanaitytės-Bazienės ir Aurelijos Maknytės – kūriniai, kuriuose vaikų tema yra tyrinėjama be išankstinių klišių, autentiškai“, – sako programos kuratorė G. Paliušytė.

Programos kuratorė Gerda Paliušytė (Visvaldo Morkevičiaus nuotr.)

Seanse bus galima išvysti minėtų Lietuvių menininkių I. Stanaitytės-Bazienės ir A. Maknytės, amerikiečių ir britų kino kūrėjos bei menininkės Margaret Salmon ir prancūzų menininkės Laure Prouvost videokūrinius. Programos trukmė – 64 min.

Tyrinėjant vaiko vaizduotę ir raidą, kūriniuose tuo pačiu atsispindi suaugusiųjų ir vaikų pasaulių skirtumai bei tarpusavio priklausomybė. Videoinstaliacijoje „Grojantis arfa“ I. Stanaitytė-Bazienė su humoru ir melancholija fiksuoja, kaip vaiko tikrovę sąlygoja išorė, pavyzdžiui, mechaniškos edukacinės sistemos. A. Maknytės kartu su sūnumi filmuotame kūrinyje „Kamera veidrodis“ testuojamos autentiškumo ribos, filmavimo kamera čia tampa stilizuojančia ir įpareigojančia bendravimo priemone.

Kadras iš Aurelijos Maknytės videokūrinio KAMERA VEIDRODIS

Programoje taip pat skleidžiasi lyčių vaidmenys ir jų performatyvumas. M. Salmon savo naujausiame kūrinyje „Berniukas (žiema)“ tyrinėja vyriškumą ir 35 mm juosta švelniai dokumentuoja skirtingus fizinius ir psichologinius vyrų vystymosi etapus – nuo kūdikio iki paauglio. Tuo tarpu L. Prouvost videokūrinyje „Šešėlis veikia“ klausia, ką apskritai reiškia bandymas perteikti vaiko vaizduotę nuolat besikeičiančiame šiandienos pasaulyje.

Renginį pradės rašytojos, kuratorės M. Kalinauskaitės pranešimas, skirtas vaikų vaidmenims – tiems lūkesčiams ir darbams, kuriuos suaugusiųjų dominuojamame pasaulyje realizuoja ši specifinė visuomenės grupė. Pranešime vaiko būtis apkeliaujama pasitelkiant meno kūrinių analizę, poeziją ir asmenines refleksijas.

Kadras iš Margaret Salmon videokūrinio BERNIUKAS (ŽIEMA)

Sinematekos 2024-ieji: archyvų panaudojimas meninėse praktikose ir tyrimai

Ši peržiūra „Vaikai eteryje“ žymi „Meno avilio“ sinematekos – virtualiojo archyvo Sinemateka.lt ir fizinės erdvės – 2024 m. renginių programos pradžią. Programoje visus metus su Lietuvos ir užsienio kuratoriais (-ėmis) ir tyrėjais (-omis) bus rengiami seansai ir susitikimai, kuriuose bus siekiama permąstyti archyvavimo galimybes, archyvų panaudojimą meninink(i)ų filmuose ir kitose meninėse praktikose.

Atsižvelgiant į renginių pobūdį, juos praplės nuolat pildoma fizinės Sinematekos leidinių apie audiovizualines medijas kolekcija, taip aktualiausiais tekstais ugdant skaitymo apie judančius vaizdus įpročius.

Peržiūra „Vaikai eteryje“ vyks „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) kovo 13 d. 19.30 val. Renginys nemokamas. Plačiau https://menoavilys.org/vaikaieteryje

Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.