Pakvietėme į sinematekos kolekciją, saugomą visuomenei atvirame archyve adresu A. Goštauto g. 2 (Vilnius), žvilgtelėti kino kūrėjus|as ir tyrinėtojus|as. Paprašėme jų išsirinkti po keletą knygų, žurnalų ir filmų, kuriuos jie|jos rekomenduoja žmonėms, kuriantiems filmus, studijuojantiems kiną ar tiesiog norintiems apie šią sritį praplėsti savo žinias. Taip sinematekoje atsirado personalizuotų pasirinkimų lentyna „Atrinkta kino kūrėjų ir tyrinėtojų“.
Kviečiame susipažinti su kino ir vizualumo tyrinėtojos prof. dr. Natalijos Arlauskaitės pasirinkimais ir argumentacijomis. Paspaudę greta knygų esantį žodį „užsisakyti“, galėsite jas pasiimti skaityti į namus. Periodika ir filmai į namus neišduodami, tačiau juos galima skaityti/žiūrėti vietoje.
N. Arlauskaitė:
Knygų ir žurnalų daug, lentynos trumpos. Kitą dieną pasirinkimas galbūt galėtų būti kitoks, bet šiandien norėjau atkreipti dėmesį štai į ką:
– Claudo Lanzmanno filmas „Šoa“ yra tokios 9 žiūrėjimo valandos, kurios nebus nei lengvos, nei smagios. Bet jų svarbą jusite visą gyvenimą.
– Kai skaitome apie kiną, vis dar dominuoja anglų kalba. Bet yra kone legendinių žurnalų ir leidyklų, svaiginančiai įdomiai kalbančių apie kiną kitomis kalbomis. Šįsyk norėčiau priminti apie Sankt Peterbugo „Seansą“ – ypač besidominčioms|tiems sovietmečio kinu.
– Kino teorijos klasika egzistuoja ir lietuviškai – štai kukli, bet esminė „Kino raštų“ serija: Michailas Jampolskis, Béla Balázsas, Thomas Elsaesseris su Malte Hageneriu ir Sergejus Eizenšteinas.
N. Arlauskaitės atrinkti leidiniai:
– žurnalas „Seansas“ (skaityti vietoje)
– Michail Jampolskij „Kalba-kūnas-įvykis: kinas ir prasmės paieškos“ (užsisakyti)
– „Technologies of Seeing: Photography. Cinematography and Television“ (užsisakyti)
– Mary Ann Doane „The Emergence of Cinematic Time“ (užsisakyti)
– John Belton, Elisabeth Weis „Film Sound: Theory and Practice“ (užsisakyti)
– Natalija Arlauskaitė „Nuožmi taika: žlugusių režimų fotografija dokumentiniame kine“ (užsisakyti)
N. Arlauskaitės atrinkti filmai:
– „The Early Films of Peter Greenaway 1“ (žiūrėti vietoje)
– „The Early Films of Peter Greenaway 2“ (žiūrėti vietoje)
– Claude Lanzmann „Shoah“ (žiūrėti vietoje)
Kiti kino kūrėjų ir tyrinėtojų pasirinkimai čia.