Kviečiame švęsti sostinės gimtadienį su vienų gražiausių filmų apie Vilnių diptiku

Dainiaus Putino / Vilniaus dokumentinių filmų festivalio nuotr.

Praėjusiais metais Pietų Korėjoje pasaulinę premjerą šventęs operatoriaus Eitvydo Doškaus režisūrinis debiutas „Čia buvo Vilnius“ (prod. Dagnė Vildžiūnaitė, „Meno avilys“, 2022) kviečia švęsti sostinės 700-ąjį jubiliejų. Vilniuje, Kaune ir Marijampolėje filmas bus rodomas drauge su režisierių įkvėpusia ir daugelį metų Vilnių reprezentavusia klasiko Almanto Grikevičiaus juosta „Laikas eina per miestą“ (1966).

Filmo „Laikas eina per miestą“ scena, kurioje per dabartinės prezidentūros aikštę šuoliuoja baltas žirgas, tapo chrestomatine, o pats filmas laikomas vienu unikaliausių to meto žmonių, laiko ir Vilniaus miesto portretų. Jis priskiriamas XX a. 3-ojo ir 4-ojo deš. pradžioje populiariam miesto simfonijos žanrui bei vadinamas jo palikuoniu. E. Doškus šį žanrą atgaivino po daugiau nei 50 metų, tad režisieriui, jo paties teigimu, mezgant dialogą su Grikevičiaus Vilniumi, atskleidžiant kintantį miesto veidą, greta vaizdo yra labai svarbi ir muzika. Ją kūrė du žinomi kompozitoriai Paulius Kilbauskas ir Vygintas Kisevičius.

O štai „už šiuolaikišką dialogą su poetinės dokumentikos tradicija ir vaizdo jėgą, išreiškiančią Vilniaus dvasią“ filmas „Čia buvo Vilnius“ praėjusių metų pabaigoje buvo apdovanotas pagrindiniu Kinematografininkų sąjungos prizu. Praeityje E. Doškus taip pat buvo įvertintas svarbiausiu Lietuvos kino operatorių prizu „Ąžuolu“, „Sidabrine gerve“ ir yra vienas žymiausių šių dienų lietuvių operatorių, kurio nufilmuoti filmai ne kartą rodyti Kanų, San Sebastiano ir kituose tarptautiniuose kino festivaliuose.

Filmo anonsas:

„Aš stebiu miestą, kurio tokio čia jau nėra, jums žvelgiant į tai, ką aš pamačiau“, – sako E. Doškus ir kviečia į Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga rengiamus seansus sausio 25 ir 26 dienomis:

Filmas taip pat bus rodomas nacionalinėje konkursinėje Vilniaus trumpųjų filmų festivalio programoje sausio 19–24 dienomis: https://bit.ly/VTTFF23-Nacionalinis-konkursas-II

Šie filmo „Čia buvo Vilnius“ seansai yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.