„Meno avilys“ kviečia intelektinei provokacijai – pristato situacijų žaidimą apie autorių teises

Ugnės Neverbickaitės | hold still studio nuotr.

Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną nevyriausybinė organizacija „Meno avilys“ visuomenei pristato situacijų žaidimą MEMA („Meno teisės, mano pareigos“). Dialogą pradėti padedančias korteles sukūrė ne vienostalo ir vaizdo žaidimo autorius Dmitrijus Babičius,  žymi iliustratorė Miglė Anušauskaitė ir autorių teisių specialistė Martyna Gudaitė iš „AGATA“. Žaidime aprašytos tikros menininkių (-ų) gyvenimuose iškilusios problemos kvies ne tik plėsti žinias, bet ir leistis į vertybinius debatus.

Žaidimo MEMA ašis – kūrėjų situacijų autorių teisių tema narpliojimas ir su tuo susijęs balsavimas, leisiantisžaidėjoms (-ams) susimąstyti, įsigilinti ir pasverti visus „už“ ir „prieš“. Taisyklės nesudėtingos: vedėja (-as)perskaito klausimą, kuris yra tikra lietuvių menininkių (-ų) pasiūlyta problema. Tuomet klausimo šalininkė (-as)bando įtikinti priešininkes (-us), kodėl atsakymas į kūrėjų klausimą yra „Taip“, o kita (-as) žaidėja (-as), tai yra priešininkė (-as), gina poziciją „Ne“. Kiekvieną situacijos kortelėje aprašytą problemą vizualiai papildo ir sąmoju apibendrina komiksų autorės Miglės Anušauskaitės iliustracija.

Tiek kūrėjoms (-ams), tiek kultūros vartotojoms (-ams) svarbią temą atliepianti pramoga sukurta taip, kad skatintų išeiti iš patogios žinojimo pozicijos – žaidėjos (-ai) privalės ieškoti kontrargumentų net ir tais atvejais, kai žino, kad sprendimas yra kitoks. D. Babičius tai vadina įdomia intelektine provokacija ir teigia, kad pasirinktas žaidimo būdas kviečia diskutuoti visų pirma bandant rasti vertybinių argumentų.

„Perskaičius titulinį užrašą „Žaidimas apie autorių teises“, visų pirma jis gali asocijuotis su tuo, kad laukiantis procesas bus labai sausas ir nuobodus. Bet taip nėra! Vos perskaičius situacijos kortelę, apninka apmąstymai, tarkime, ar autorių teisės gali būti pritaikytos šokiui? Manau, kad mums su „Meno avilio“ komanda pavyko išryškinti tiek edukacinį, tiek vertybinį autorių teisių aspektus: žaidėjai gali ne tik spėti, kaip yra, bet ir diskutuoti, kaip turėtų būti“, – mintimis dalijosi žaidimo kūrėjas.

D. Babičius, Jurgos Urbonaitės nuotr.

Žaidimo taisyklių kūrėjas D. Babičius, Jurgos Urbonaitės nuotr.

Audiovizualinių medijų raštingumo srityje veikiančios organizacijos „Meno avilys“ projektas MEMA išsiskiria forma. Žaidimo sumanytoja Dovilė Alėbaitė pasakoja, kad tokią edukacinę-pramoginę priemonę teko kurti pirmą kartą:

„Penkerius metus dirbome ieškodami įdomių ir netikėtų pagarbos intelektinei nuosavybei ugdymo formų: gimė pirmasis vadovėlis autorių teisių tema, kūrybinės dirbtuvės mokyklose, parengėme ir akreditavome kvalifikacijos tobulinimo programą, tačiau žaidimas – viena kūrybiškiausių formų, kuria pavyko paliesti šią svarbią temą. Projektas padėjo suburti įvairioms meno sritims atstovaujančią komandą, o su autorių teisių specialiste Martyna Gudaite-Gulbiniene padėjome išspręsti įvairias šių kūrėjų kasdienes situacijas.“

Aktualiai ir įdomiai pateiktos autorių teisių situacijos intriguoja ir nebūtinai skirtos vien kūrėjams. Vieni žaidimokorteles skaitys kaip knygą, kiti norės sužinoti ką nors naujo, treti gaus atsakymus į rūpimus klausimus. D. Babičius komentavo, kad nevienareikšmis kortelių pritaikymas yra didžiausia žaidimo siūloma pridėtinė vertė:

„Bendraudamas su kūrėjomis (-ais) supranti, kad joms (-iems) kyla natūralių klausimų, pavyzdžiui, jei internete nusiperku paveikslėlį, garso takelį ar trimatį modelį, ar privalau žaidime įvardyti jo autorę (-ių)? Bėda ta, kad apie kai kurias su autoryste susijusias keblias situacijas kūrėja (-as) net neįtaria ir susizgrimba tik vėliau, kai staiga supranta, kad jos (jo) sukurto produkto turinys gali kelti problemų. Nepamenu kito šaltinio, kuris taip paprastai, glaustai ir apčiuopiamai atsakytų į su autorių teisėmis susijusius klausimus.“

Žaidimas bus prieinamas bibliotekose, mokyklose bei mūsų partnerių „Agata“ parduotuvėje: https://bit.ly/4dbv4qw

Programą įgyvendina „Meno avilys“ kartu su Lietuvos gretutinių teisių asociacija „Agata“. Programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.