LRT mediatekoje – trys nepriklausomi JAV moterų režisierių filmai

Nuo vasario 10 d. kino ir medijų erdvėje „Planeta“ (A. Goštauto g. 2, Vilnius) rodoma filmų programa „Maištas, meilė ir draugystė: nepriklausomas JAV moterų režisierių kinas“. Šiuos seansus organizuojantis medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ suteikia galimybę net tris filmus išvysti ir LRT mediatekos žiūrovams. Kiekvienas filmas mediatekoje bus prieinamas savaitę laiko.

Festivaliuose apdovanotų ir lig šiol įtaką kino pasauliui darančių filmų centre – moterų patirtys ir istorijos, išryškinančios draugystės, nepriklausomybės, politikos ir seksualumo temas.

Nuo vasario 11 d. mediatekoje bus galima pamatyti programą atidariusį, nepriklausomo JAV moterų režisierių kino pionierės Barbaros Loden filmą „Vanda“ („Wanda“, 1970). Ši drama įėjo į kino istoriją ir atvėrė kelius kitiems moterų kuriamiems filmams.

Venecijos kino festivalio užsienio filmų kategorijoje apdovanota drama „Vanda“ pasakoja apie vyrą palikusią ir teisės į vaikų globą netekusią moterį. Pagrindinį Vandos vaidmenį sukūrė pati Barbara Loden. Pasak garsios rašytojos ir kino kūrėjos Marguerite Duras, filmas „Vanda“ jai buvo vienas didžiausių įkvėpimų būtent dėl distancijos tarp Barbaros Loden ir pagrindinės filmo veikėjos Vandos nebuvimo. Tai, rašytojos teigimu, filmui suteikia stiprios ir nepamirštamos energijos.

Filmą „Vanda“ žiūrėti čia.

Nuo vasario 25 dienos žiūrovės|ai galės susipažinti su vienu pirmųjų afroamerikietės režisuotų ilgametražiu vaidybiniu filmu. Tai Kathleen Collins filmas „Prarandant kontrolę“ („Losing Ground“, 1982).Filmas ilgą laiką nebuvo įtrauktas į kino teatrų repertuarus ir rodytas tik kino festivaliuose, todėl greitai net keliems dešimtmečiams pamirštas. „Prarandant kontrolę“ restauruotas praėjus daug metų po režisierės mirties – tik 2015 metais. Tada atrastas iš naujo ir šiandien laikomas vienu svarbiausių afroamerikiečių kino pavyzdžių.

Filmas pasakoja apie filosofijos profesorę ir jos vyrą tapytoją. Pora išsinuomoja namą kaime, tačiau jų vasaros idilę apsunkina vyro susidomėjimas jaunesniu modeliu.

Berlyno kino festivalyje apdovanotą Lizzie Borden futuristinę distopiją „Gimusios liepsnose“ („Born in Flames“, 1983) bus galima išvysti nuo kovo 4 dienos. Tai dokumentiniu stiliumi nufilmuotas pasakojimas apie tai, kas nutiktų, jei moterų grupė suorganizuotų sukilimą prieš vyriausybę.

Lizzie Borden novatoriškas, feministinis, mokslinės fantastikos filmas vaizduoja netolimos ateities socialistines Jungtines Amerikos Valstijas, kur moterys vis dar patiria represijas ir išnaudojamą. Radikali partizanių grupė, pasivadinusi „Moterų armija“, ruošiasi sutriuškinti patriarchalinę sistemą ir infiltruotis į žiniasklaidą. Minimalaus biudžeto filmas kelia lyčių, rasės ir socialinės klasės politikos klausimus, todėl yra toks pat aktualus, kaip ir devintajame dešimtmetyje. Filmo energiją sustiprina post-punko garso takelis.

Norinčios|tys filmų programos „Maištas, meilė ir draugystė“ seansuose dalyvauti gyvai, turi užsiregistruoti: https://bit.ly/3Hj7WG0.