„Laikas, likęs po laiko“: filmų peržiūra ir kuratorės Rachael Rakes pranešimas

Kadras iš filmo: „Meluojančios dvasios kronikos (Kelly Gabron)“, Cauleen Smith, 1992

Lapkričio 28 d. „Meno avilys“ kviečia į susitikimą su kuratore Rachael Rakes avykstančia iš Nyderlandų. Kartu su rašytoja ir meno istorike Amelia Groom jos sudarė kuruotą filmų ir videomeno kūrinių peržiūrą „Laikas, likęs po laiko“. Seansas parengtas remiantis šių autorių laiko bei trukmės politikos tyrimais, tekstais ir glaudžiu kūrybiniu bendradarbiavimu.

Renginio pradžia 19:30 val., renginys vyks anglų k., filmai rodomi anglų ir lietuvių kalbomis. Dalyvavimas nemokamas, tačiau reikalinga registracija.

Seansui sudaryta judančių vaizdų kūrinių programa, aprėpianti pastarųjų penkiasdešimties metų laikotarpį, atsispiria nuo Roberto Verbos fimo „Šimtamečių godos“ (1969), kuris laužė sovietinės estetikos, vaizdavusios jėgą, jaunystę ir socialinę sanglaudą, taisykles. Filmo šimtamečiai veikėjai per savito, dažnai ir juodo humoro prizmę liudija ikirevoliucinį gyvenimą ir visa, kas vyko jam pasibaigus. Sekant šia pasipriešinimo dvasia, programoje susitelkiama į kūrinius, kuriais pagerbiamas neįgyvendinamų reikalavimų ir destruktyvios infrastruktūros paženklintas buvimas, gyvenimas atskirtyje ir į paraštes išstumtos įsivaizduojamybės.

„Susitelkėme į skirtingo formato kūrinius, pradedant dokumentika ir kino esė bei baigiant abstrakčiais, atmosferiškais vizualiniais eksperimentais, kuriais pagerbiamos į paraštes išstumtos įsivaizduojamybės, atkuriami kitybės ritmai, o „tarp-būtis“ išreiškiama kaip nesenkantis bendrojo naudojimo resursas“, – pasakojo kviestinės kuratorės.

Programą sudaro šeši trumpametražiai filmai, kuriuos sukūrė pripažinti šiuolaikiniai menininkai Cauleen Smith, Carolyn Lazard, Adam Farah-Saad, John Smith bei kanoniniai lietuvių kūrėjai Robertas Verba ir Henrikas Gulbinas. Renginyje įvyks britų menininko John Smith naujausio filmo premjera Lietuvoje.

Kadras iš filmo: „Nesugalvoti dalykai“, Henrikas Gulbinas, 1987

Pabrėžiant pažeidžiamumą ir lėtumo bei kartotės strategijas, filmuose ir videomeno kūriniuose pasitelkiami nepatikimi pasakotojai, tyčinė painiava ir įvairios technikas, kuriomis siekiama išvesti iš rikiuotės dominuojantį laikiškumą.

Rachael Rakes – šiuo metu yra Niujorko kino festivalio atrankos komiteto narė, Verso Books vyresnioji redaktorė ir INFRASONICA redaktorė. Rakes surengė dešimtis tarptautinių parodų ir programų, dėsto Elías Querejeta Zine Eskola, Sandbergo institute, Leideno universitete, KASK, The New School ir Harvardo universitetuose. Leidinių Toward the Not-Yet (BAK/MIT Press, 2022) ir Practice Space (NAME/De Appel, 2020) redaktorė.

Amelia Groom – baigė meno istorijos ir teorijos doktorantūros studijas Sidnėjaus universitete ir nuo to laiko atlieka podoktorantūros stažuotes Kultūros tyrimų institute (Berlynas) ir Danijos karališkojoje dailės akademijoje (Kopenhaga).Publikavo knygą apie menininkės Beverly Buchanan skulptūrą Marsh Ruins („Pelkių griuvėsiai“, 1981), kuri buvo įtraukta į „Afterall One Work“ knygų seriją. Šiuo metu dirba prie knygos, kurioje per queer ir trans ekologijų prizmę nagrinėjama Claude Cahun ir Marcel Moore kūryba bei antifašistinis aktyvizmas.

Šis renginys yra „Meno avilio“ sinematekos renginių ciklo, kuruojamo Onos Kotrynos Dikavičiūtės ir Gerdos Paliušytės, dalis. Atsižvelgiant į „Meno avilio“ sinematekoje vykstančių renginių pobūdį, kuratorės siūlo pagilinti renginyje analizuojamas temas skaitant specialiai atrinktus fizinės Sinematekos leidinius apie audiovizualines medijas. Siūlomų leidinių sąrašą galima rasti „Meno avilio“ socialiniuose tinkluose bei užsisakyti į namus ibiblioteka.lt.

Renginį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kino centras.