Kino režisierės Gintės Reginos žvilgsnis į sinemateką

M. Jagusinskytės nuotr. 

Pakvietėme kino kūrėjas (-us) ir tyrinėtojas (-us) patyrinėti Avilio sinematekos leidinių kolekciją ir atrinkti keletą knygų, žurnalų ir filmų, kuriuos rekomenduotų visoms (-iems), norinčioms (-iems) geriau suprasti judančių vaizdų kultūrą – tiek kuriančioms (-tiems), analizuojančioms (-tiems), tiek tiesiog besidominčioms (-tiems). 

Kviečiame susipažinti su kino režisierės Gintės Reginos pasirinkimais. Apsilankiusios (-ę) portale iBiblioteka, galėsite pasirinktas knygas pasiimti į namus. Periodiką ir filmus skaityti ar žiūrėti kviečiame Sinematekoje – visuomenei atvirame archyve A. Goštauto g. 2 (Vilnius).

Gintė Regina:

Noriu pristatyti dvi man itin svarbias režisieres: Chantal Akerman ir Lorenzą Mazzetti. Chantal jau įrašyta į pasaulio kino kanoną (2022 m. žurnalo „Sight and Sound“ apklausoje jos filmas „Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles“ buvo pripažintas geriausiu visų laikų filmu). Lorenza, eksperimentinio kino pradininkė iš Italijos, Londone prisidėjo prie „Free Cinema“ judėjimo įkūrimo. Jos vardas dar tik pradeda skambėti kino istorijos kontekstuose, ir prie jos matomumo noriu prisidėti ir aš.

Abi kūrėjos neapsiribojo vien kino režisūra. Chantal kūrė video meną, dėstė, o Lorenza buvo tapytoja ir lėlių teatro įkūrėja. Abiejų gyvenimai buvo neatsiejami nuo literatūros. Lorenza sukūrė du pirmuosius savo filmus pagal Kafką – ji buvo pirmoji, ekranizavusi jo apsakymus. Chantal kalbėjo apie rašymą ir tekstą kaip pagrindinius jos praktikos elementus. Abi taip pat rašė romanus – kūrinius, esančius tarp autobiografijos ir fikcijos, kartais besiliejančius lyg minčių srautas, kartais itin lakoniškus, komiškus ir jaudinančius. Abiejų biografijos paženklintos XX a. Holokausto tragedijos; abi buvo klajoklės, vis ieškančios savo vietos pasaulyje; abi buvo novatoriškos režisierės, kurių eksperimentinis požiūris ir nepalenkiamas autentiškumas paliko svarbią žymę kino raidoje.

Pati esu rašanti režisierė ir jau dešimtmetį mokausi iš šių moterų – tikiu, kad mokysiuosi visą gyvenimą. Lentynoje pristatau jų romanus: Chantal „My Mother Laughs“ ir Lorenzos „The Sky is Falling“ bei „London Diaries“. Taip pat Marion Schmid knygą, analizuojančią Chantal kūrybą, bei jos naujausios retrospektyvos katalogą, „Travelling“, kuriame rasite daugybę nuostabių esė, padedančių pajusti Chantal dvasią. Žurnale „Another Gaze“ galite rasti straipsnį, supažindinantį su Lorenzos gyvenimu ir kūryba. 

Viliuosi, kad Sinematekos skaitytojai atras šias unikalias kūrėjas ir pamils jas taip, kaip pamilau aš.

M. Jagusinskytės nuotr. 

Gintės Reginos atrinkti leidiniai:

  • My Mother Laughs / Chantal Akerman, 2019 (išduodama į namus)
  • Chantal Akerman / Marion Schmid, 2017 (iš asmeninės kolekcijos, skaityti vietoje)
  • London Diaries / Lorenza Mazzetti, 2018 (iš asmeninės kolekcijos, skaityti vietoje)
  • Another Gaze: a Feminist Film Journal (No. 4, 2020) (išduodama į namus)
  • Chantal Akerman: Travelling / Céline Brouwez, Marta Ponsa, Laurence Rassel, Alberta Sessa (eds.), 2024 (išduodama į namus)
  • The Sky is Falling / Lorenza Mazzetti, 2022 (išduodama į namus)

Kiti kino kūrėjų ir tyrinėtojų pasirinkimai čia.